Jak przygotować kota/psa na nadejście Małego Dziecka?

Masz kota lub psa i spodziewasz się Dziecka? Na ten moment można pupila przygotować! Jak to zrobić? Oto kilka porad, jak pomóc psu i kotu zaakceptować Dziecko w domu.

Zarówno w okresie Ciąży, jak i po narodzinach musimy być czujni na potrzeby naszych zwierząt. Kota lub psa mogą stresować zmiany, które zachodzą w domu w okresie naszej ciąży. Co można zrobić, aby im pomóc?

Warto jak najwcześniej zacząć i stopniowo wprowadzać nowe mebelki do domu. Im bardziej nerwowe i pobudliwe zwierzę tym wolniej wprowadzamy zmiany. Przykładowo: łóżeczko dziecięce należy wstawić do pokoju i nie rozpakowywać. Niech zwierzak obwącha nowy karton i się z nim oswoi. Rozpakowanie i montaż zostawmy na kolejny dzień. W podobny sposób możemy wprowadzać inne nowości związane z powiększaniem się rodziny.

Drugim ważnym elementem zmiennym jest sama kobieta w ciąży. Inny jej zapach powodowany zmianami hormonalnymi, jak zastosowaniem nowych kosmetyków też może pobudzić zwierzę. Warto małymi kroczkami prezentować nowości. Posmarować rękę nową oliwką i dać zwierzęciu do obwąchania. Nie bierzmy pupila na ręce, gdy jesteśmy nago i po kąpieli. Przestraszony czy zdziwiony nowymi zapachami może chcieć uciec, odbijając się pazurami od naszego ciała.

Poświęcajmy kotu nieco mniej czasu już od pierwszych miesięcy ciąży. Codziennie po kilka minut mniej pieszczot i trzymania na kolanach. Jakkolwiek niemiło to brzmi to tak jest właśnie lepiej. Jest nieuniknionym, że po porodzie będziecie mieli MNIEJ CZASU dla pupila. Warto, aby przyzwyczajał się do tego stopniowo. To dla zwierzęcia duży stres z dnia na dzień stracić 75% czasu/atencji/uwagi/zabawy, jaki miał do tej pory ze swoim ukochanym Opiekunem.

Niezwykle ważne jest też środowisko samego kota czy psa. Wiadomo, że ich dom się zmienia, dochodzą nowe przedmioty, zapachy, itp. Koniecznie zadbajmy o skrytki dla zwierząt, posłania na wysokości dla kotów, miękkie budki dla psów.

Urozmaicajmy też sposób podawania pokarmu, aby był wyzwaniem i stymulował zwierzęce potrzeby eksploracji. Stosujmy zabawki edukacyjne i zorganizujmy pupilom więcej ruchu (kotom – gonitwy za wędką, spacery na wysoko umieszczonych półkach), psom – dłuższe i atrakcyjne spacery (gonitwa za piłką, zabawy z innymi psami; pomocny może okazać się pet sitter, czy dog walker, aby wyprowadzać naszego pupila na spacer w tym okresie naszej ciąży, gdy nasz ruch musi być ograniczony). To wszystko zadziała antystresowo i rozluźniająco. Pomoże przystosować się do zmian.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s