Jak zapoznać kota z fotelem do karmienia?

Fotel do karmienia często jest jednym z kilku nowych nabytków, które pojawiają się w naszym (i kota) domu w ramach przygotowań do nadejścia Maluszka. Dlaczego wymaga „specjalnego traktowania” i po co tyle zachodu z – wydawałoby się – zwykłym meblem?

Otóż fotel ma kilka cech, które uwielbiają koty i które mogą wykorzystywać w swój koci sposób. A ten nie musi się nam wcale podobać…:) Chodzi oczywiście o drapanie, ale także o zajmowanie „strategicznego miejsca” przez kota. Dodatkowo, przy wrażliwych na wszelkie zmiany zwierzętach – nowe meble mogą zostać oznaczone moczem. Niektóre koty czują się bowiem lepiej, gdy wokół nich jest więcej ich własnego, mocnego zapachu (zachowanie to oczywiście można uprzedzać, a gdy jest nasilone i częste – nadaje się do terapii behawioralnej po wykluczeniu przyczyn zdrowotnych).

Podobnie jak o inne nowe w mieszkaniu meble, możemy zadbać o fotel do karmienia dla Mamy. Będzie to ważne miejsce dla powiększonej rodziny: warto, aby kot je w pełni akceptował. Zależnie od naszych poglądów na to, co kotu wolno, a czego nie – odpowiednio zabezpieczamy fotel zaraz po postawieniu w pokoju.

W poniższym przykładzie wykonałam wszystkie możliwe zabezpieczenia, biorąc pod uwagę wszelkie możliwe negatywne zachowania kotów. Nie każdy z Waszych pupili będzie potrzebował aż tak zaawansowanej „fotelowej pomocy”. Wybierzcie to, co dla Waszej rodziny będzie przydatne.

Zabezpieczenie fotela przed zasikaniem przez kota

  • na fotel kładziemy cienką folię malarską (w razie, gdyby zasiusiany został koc nic nie przesiąknie na materiał)
  • na folię kładziemy nowy, czysty, nie pachnący żadnym innym kotem kocyk albo koc pachnący naszym kotem
  • na kocyk kilka razy dziennie możemy kłaść porcję pokarmu, po to aby wyrabiać kotu skojarzenie: fotel miejsce pojawiania się jedzenia (najczęściej takie miejsca nie są nigdy wybierane jako toaleta, dlatego prewencyjne karmienie działa jako idealna profilaktyka sikania na meble miękkie)
  • zależnie od tego, czy kot ma tendencję do znaczenia moczem rogów mebli w pozycji pionowej, należy zadbać też o boki fotela

Zabezpieczenie fotela przed drapaniem przez kota

  • jedną z metod jest zaklejenie rogów i boków taśmą dwustronną, nie zniszczy ona materiału fotela, a kotu, który postanowi wypróbować „drapaczek” nie będzie przyjemnie pod łapkami i zrezygnuje z drapania
  • tuż przy najbardziej interesującym (czyli stojącym na trasie spacerów kota) rogu fotelu stawiamy koci drapak, tak, aby kot chcąc drapać róg fotela miał do dyspozycji powierzchnię drapaka (nie chodzi wszak o to, aby straszyć kota taśmą, ale też dać kotu to, czego i on potrzebuje)
  • drapak możemy natrzeć kocimiętką, aby zachęcić naszego kota do drapania. Należy pamiętać, aby nie przystawiać kota do drapaka na siłę i nie wymuszać na nim oczekiwanego zachowania. Drapak może być całkiem nowy albo dotychczas używany z innego miejsca z mieszkania (w to miejsce jednak stawiamy kolejny, kotu nie powinno niczego ubyć w środowisku).

Naprzemiennie rogi fotela zakrywamy i odkrywamy pokazując taśmę. Na drapaku możemy się też bawić wędką i budować pozytywne skojarzenia z całym miejscem stania fotela. Bawimy się wokół drapaka, zachęcając kota do wskakiwania na drapak, ale też na fotel, na wszystkie jego poziomy, na chodzenie/skakanie po miękkiej poduszce fotela.


Ćwiczenia pomagające w ogólnej akceptacji nowego mebla

  • blisko fotela, który niekiedy bardzo zmienia układ znanego kotu pokoju, możemy wpiąć do kontaktu kocie feromony, które pomagają kotom dobrze czuć się w danym otoczeniu (należy wziąc pod uwagę, że działają one na okolo 15-20m2)
  • stawiamy także blisko kolejne źródełko wody w mieszkaniu, czyli naczynie z wodą (w ten sposób dajemy kotu coś, co jest dla niego ważne w nowej, zmienionej przestrzeni
  • warto też zmieniać ustawienie fotela w mieszkaniu, zwłaszcza jeśli w przyszłości ma on stać w różnych miejscach – ma to głównie znaczenie dla kotów, które mają dużą potrzebę znaczenia terenu, czy to moczem czy drapiąc rogi; chodzi głównie o to, aby rogi mebla pojawiły się w różnych miejscach tras przechadzek kotów; drapanie poszczególnych rogów może się zmieniać w zależności od całkowitego ustawienia mebla (przykładowo: jeśli fotel stoi w rogu, interesujące do drapania będą te rogi, które wychodzą na środek pomieszczenia; jeśli fotel stanie na środku pokoju, ważne strategicznie dla kota będzie drapać te boki, które są przy jego własnych trasach spacerowych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s