Fotel do karmienia często jest jednym z kilku nowych nabytków, które pojawiają się w naszym (i kota) domu w ramach przygotowań do nadejścia Maluszka. Dlaczego wymaga „specjalnego traktowania” i po co tyle zachodu z – wydawałoby się – zwykłym meblem?
Otóż fotel ma kilka cech, które uwielbiają koty i które mogą wykorzystywać w swój koci sposób. A ten nie musi się nam wcale podobać…:) Chodzi oczywiście o drapanie, ale także o zajmowanie „strategicznego miejsca” przez kota. Dodatkowo, przy wrażliwych na wszelkie zmiany zwierzętach – nowe meble mogą zostać oznaczone moczem. Niektóre koty czują się bowiem lepiej, gdy wokół nich jest więcej ich własnego, mocnego zapachu (zachowanie to oczywiście można uprzedzać, a gdy jest nasilone i częste – nadaje się do terapii behawioralnej po wykluczeniu przyczyn zdrowotnych).
Podobnie jak o inne nowe w mieszkaniu meble, możemy zadbać o fotel do karmienia dla Mamy. Będzie to ważne miejsce dla powiększonej rodziny: warto, aby kot je w pełni akceptował. Zależnie od naszych poglądów na to, co kotu wolno, a czego nie – odpowiednio zabezpieczamy fotel zaraz po postawieniu w pokoju.
W poniższym przykładzie wykonałam wszystkie możliwe zabezpieczenia, biorąc pod uwagę wszelkie możliwe negatywne zachowania kotów. Nie każdy z Waszych pupili będzie potrzebował aż tak zaawansowanej „fotelowej pomocy”. Wybierzcie to, co dla Waszej rodziny będzie przydatne.
Zabezpieczenie fotela przed zasikaniem przez kota
- na fotel kładziemy cienką folię malarską (w razie, gdyby zasiusiany został koc nic nie przesiąknie na materiał)
- na folię kładziemy nowy, czysty, nie pachnący żadnym innym kotem kocyk albo koc pachnący naszym kotem
- na kocyk kilka razy dziennie możemy kłaść porcję pokarmu, po to aby wyrabiać kotu skojarzenie: fotel miejsce pojawiania się jedzenia (najczęściej takie miejsca nie są nigdy wybierane jako toaleta, dlatego prewencyjne karmienie działa jako idealna profilaktyka sikania na meble miękkie)
- zależnie od tego, czy kot ma tendencję do znaczenia moczem rogów mebli w pozycji pionowej, należy zadbać też o boki fotela
Zabezpieczenie fotela przed drapaniem przez kota
- jedną z metod jest zaklejenie rogów i boków taśmą dwustronną, nie zniszczy ona materiału fotela, a kotu, który postanowi wypróbować „drapaczek” nie będzie przyjemnie pod łapkami i zrezygnuje z drapania
- tuż przy najbardziej interesującym (czyli stojącym na trasie spacerów kota) rogu fotelu stawiamy koci drapak, tak, aby kot chcąc drapać róg fotela miał do dyspozycji powierzchnię drapaka (nie chodzi wszak o to, aby straszyć kota taśmą, ale też dać kotu to, czego i on potrzebuje)
- drapak możemy natrzeć kocimiętką, aby zachęcić naszego kota do drapania. Należy pamiętać, aby nie przystawiać kota do drapaka na siłę i nie wymuszać na nim oczekiwanego zachowania. Drapak może być całkiem nowy albo dotychczas używany z innego miejsca z mieszkania (w to miejsce jednak stawiamy kolejny, kotu nie powinno niczego ubyć w środowisku).
Naprzemiennie rogi fotela zakrywamy i odkrywamy pokazując taśmę. Na drapaku możemy się też bawić wędką i budować pozytywne skojarzenia z całym miejscem stania fotela. Bawimy się wokół drapaka, zachęcając kota do wskakiwania na drapak, ale też na fotel, na wszystkie jego poziomy, na chodzenie/skakanie po miękkiej poduszce fotela.
Ćwiczenia pomagające w ogólnej akceptacji nowego mebla
- blisko fotela, który niekiedy bardzo zmienia układ znanego kotu pokoju, możemy wpiąć do kontaktu kocie feromony, które pomagają kotom dobrze czuć się w danym otoczeniu (należy wziąc pod uwagę, że działają one na okolo 15-20m2)
- stawiamy także blisko kolejne źródełko wody w mieszkaniu, czyli naczynie z wodą (w ten sposób dajemy kotu coś, co jest dla niego ważne w nowej, zmienionej przestrzeni
- warto też zmieniać ustawienie fotela w mieszkaniu, zwłaszcza jeśli w przyszłości ma on stać w różnych miejscach – ma to głównie znaczenie dla kotów, które mają dużą potrzebę znaczenia terenu, czy to moczem czy drapiąc rogi; chodzi głównie o to, aby rogi mebla pojawiły się w różnych miejscach tras przechadzek kotów; drapanie poszczególnych rogów może się zmieniać w zależności od całkowitego ustawienia mebla (przykładowo: jeśli fotel stoi w rogu, interesujące do drapania będą te rogi, które wychodzą na środek pomieszczenia; jeśli fotel stanie na środku pokoju, ważne strategicznie dla kota będzie drapać te boki, które są przy jego własnych trasach spacerowych.