Moje Kompetencje

Julia Galia zoopsycholog
Julia Galia, zoopsycholog

Nazywam się Julia Galia i jestem zoopsychologiem / behawiorystą zwierzęcym oraz trenerem psów Metodą Naturalną. Tytuł magistra zdobyłam na Uniwersytecie Warszawskim, choć zamiłowania humanistyczno-lingwistyczne to tylko część moich zainteresowań. Od ponad 10 lat zajmuję się zawodowo przede wszystkim swoją wieloletnią pasją, jaką są zwierzęta. Udzielam konsultacji behawioralnych dotyczących zachowania kotów i psów.

Dodatkowo w 2017r. dołączyłam do FamilyLab jako trener i prowadzę seminaria inspirujące dla rodziców i innych bliskich dzieci wg doświadczeń Jespera Juula.

Wykształcenie specjalistyczne
Odkryłam zoopsychologię jako możliwość polepszenia dobrobytu zwierzaków żyjących w środowisku ludzi. Jestem dyplomowanym zoopsychologiem (Europejskie Studium Psychologii Zwierząt). Ukończyłam także studia podyplomowe z zakresu Psychologii Zwierząt na SWPS (Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej). Jestem także dyplomowanym trenerem psów pracującym wg Metody Naturalnej®. Nie przestaję się dokształcać; uważam, że tylko stale ucząc się, możemy lepiej rozumieć zwierzęta i efektywnie im pomagać. Uczestniczę zatem w kursie COAPE (Centre of Applied Pet Ethology), dotyczącym kocich zachowań. Ukończyłam też kolejne, wyjątkowe w Polsce „Studium Kot” na Uniwersytecie Warszawskim z zakresu kocich zachowań prawidłowych i zaburzeń behawioralnych. Ukończyłam kurs dotyczący stosowania esencji kwiatowych Dr Bacha, jako produktu wspomagającego terapie behawioralne. Uczestniczyłam też w wielu kursach i seminariach tematycznych; m.in. w organizowanym przez Uniwersytet w Edynburgu kursie „Animal Behaviour and Walfare” oraz ongresach Behawioralnej Medycyny Weterynaryjnej, a także w szkoleniach ze światowej sławy behawiorystami, jak Prof. Sir Patrick Bateson, Dr Karen Overall, Vicky Halls czy Sabine Schroll. W 2010 r ukończyłam też kursy mediacji rodzinnej. W 2017r. ukończyłam także szkolenie trenerskie w FamilyLab, organizacji założonej przez Jespera Juula, wspierającej rodziców w tworzeniu lepszych relacji z dziećmi. Potwierdzenia moich kwalifikacji znajdują się tutaj.


Praca i doświadczenie
W pracy zoopsychologa / behawiorysty  w dużej mierze opartej na pracy z ludźmi – opiekunami zwierząt, niezwykle pomocne są doświadczenia zdobyte podczas szkoleń z zakresu mediacji rodzinnej, które ukończyłam na poziomie zaawansowanym oraz długoletnia już praca dydaktyczna z młodzieżą i dorosłymi. Niebagatelne znaczenie ma też wiedza zdobyta dzięki samodzielnemu prowadzeniu Domu Tymczasowego dla kotów, podczas której od lat mam okazję nie tylko pomagać ‚czterołapnym’, ale i coraz więcej się o nich i od nich uczyć. Od 2014r. organizuję też warsztaty, podczas których wraz z lekarzem weterynarii zarażamy mądrą miłością do kotów. Prowadzę wykłady (autorskie i na zlecenie) i piszę artykuły związane z dobrostanem zwierząt domowych. Udzielam konsultacji również w języku angielskim.

Działalność wolontariacka
Jako dyplomowany zoopsycholog udzielam porad czy wydaję opinię na temat stanu psychicznego zwierząt ratowanych w ramach różnorodnych interwencji organizacji pro-zwierzęcych, doradzam w procesie przed- i po-adopcyjnym. Współpracowałam m.in. z „Pogotowiem dla Zwierząt”, fundacją „Viva – akcja dla Zwierząt”, z Magazynem VEGE, obecnie piszę na blogu ogólnopolskiej akcji Karmimy Psiaki na temat relacji zwierzak-dziecko. Pomagam zwierzętom z falenickiego Azylu „Pod Psim Aniołem”, z warszawskiego schroniska „Na Paluchu” i innych schronisk w procesie adopcji. Staram się też poszerzać wiedzę najmłodszego pokolenia. Liczę, że dzięki udziałowi w audycjach skierowanych do dzieci i młodzieży, poprawne i serdeczne traktowanie zwierząt stanie się normą.

Zwierzakowa misja i pasja
Na co dzień pragnę dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w układaniu naszych relacji z czworonogami, które w swoim języku komunikują nam swoje potrzeby. Podczas konsultacji zoopsychologicznych interpretuję niepokojące zachowania podopiecznych, pomagam ludziom w ich zrozumieniu; proponuję rozwiązania, mające na celu polepszenie relacji z pupilem. Wierzę, że gdy motywuje nas sympatia dla naszego zwierzaka, zmiana relacji na lepsze jest możliwa.

Jesper Juul
Z wielką pasją i zainteresowaniem jako Człowiek i Mama (+ opiekun, nauczyciel, …) zgłębiam od pewnego czasu także relacje rodzic-dziecko, dorosły-dziecko, dziecko-dziecko. Gdy na swojej drodze życiowej „spotkałam” Jespera Juula, poczułam że Jego sposób patrzenia na relacje międzyludzkie i rozwój dziecka jest mi bardzo bliski. Tak bliski, że po wielu lekturach własnych i seminariach inspirujących sama postanowiłam dołączyć do Juulowskiego FamilyLab. Zainwestowałam wiele czasu, emocji, pracy nad materią i… nad sobą i zostałam certyfikowanym trenerem, aby dalej rozwijać się z innymi zainteresowanymi. Inspirują mnie także inni praktykujący traktowanie ludzi z szacunkiem i empatią: Agnieszka Stein (Dziecko z bliska), Marshall Rosenberg (NVC), Lawrence Cohen (Rodzicielstwo przez zabawę), Alfie Kohn (Wychowanie bez nagród i kar) i wielu, wielu innych. Więcej o inspirujących lekturach znajdziecie w zakładce > polecam > lektury. Swoim doświadczeniem, wizją rodzicielstwa i budowania relacji w ogóle chcę dzielić się z innymi rodzicami, opiekunami, wychowawcami, wszystkimi dorosłymi, a seminaria inspirujące FamilyLab wydają się być wspaniałą okazją ku temu.

*

Przez lata żyłam z psami i kotami, z którymi wiązała mnie niewidzialna nić porozumienia. Dziś mam przyjemność i zaszczyt mieszkać z dwójką kocich rezydentów, (współ)opiekować się kolejną czwórką oraz okazjonalnie opiekować się ‚kotami tymczasowymi’ podczas ich adopcyjnej drogi do nowych domów. Na co dzień pracuję z przedstawicielami różnych ras, ze zwierzakami w różnym wieku, o stanie zdrowia i kondycji psycho-fizycznej. Nie istnieją dla mnie „przypadki beznadziejne”. Na swojej drodze zawodowej spotkałam setki psów i kotów. Wierzę, że im wszystkim udało mi się, choć w pewnym stopniu, pomóc.

Odkrycia etologii i psychologii zwierzęcej oraz metody pozytywnego treningu z psami to kroki milowe dla relacji człowiek – zwierzę towarzyszące. Stosując się do zaleceń uznanych behawiorystów i etologów mamy szansę zbudować zdrową, przyjacielską relację z każdym zwierzakiem domowym. Bez przemocy, czy agresji. Jedynie przy użyciu… siły – siły woli, siły konsekwencji i siły pozytywnej motywacji. Do dzieła! Nagroda czeka – grzeczny pupil i szczęśliwa Rodzina. Zgłoś się po pomoc już dziś!