Masz kota lub psa i spodziewasz się Dziecka? Przeczytaj koniecznie!

Kot a ciąża ,  Pies a ciąża – czyli co każdy spodziewający się Dziecka wiedzieć powinien

Wielu Młodych Rodziców, którzy mieszkają wraz z kotem czy psem straszy się, że na czas ciąży należy pozbyć się zwierzaka. Ortodoksyjni nakazują wręcz ostateczne rozstanie z pupilem, twierdząc, że zwierzak i dziecko nie mogą żyć pod jednym dachem. W wyniku tych mitów od lat wiele zwierząt traci domy, jest wyrzucanych, oddawanych do schronisk lub pozostawianych w lesie. Pojawienie się Dziecka to nie powód do utraty przyjaciela! Nie musimy wybierać pomiędzy Maluszkiem a zwierzęciem domowym!

Od lat zadajemy kłam teoriom wyssanym z palca i bazujących na zaściankowych uprzedzeniach. Jako behawiorysta zwierząt oraz zoopsycholog, pracujący na rzecz dobrej relacji człowiek – zwierzę towarzyszące pomagam odpowiednio przygotować zwierzę na akceptację ciąży i pojawienie się Maluszka. Bo to faktycznie zrobić należy. Nie tylko dla swojego bezpieczeństwa, ale też dla dobrostanu zwierzęcia. Pupila nie musimy wyrzucać! Mama musi się badać, zachowywać środki ostrożności, oboje rodzice powinni przygotować swojego pupila na Nowe.

Pojawienie się Małego Człowieka w domu zwierzaka to dla niego duża zmiana. To szczególna nowość w wielu zakresach i warto zwierzę na te nowości przygotować. Przygotowanie kota i psa na nadejście Dziecka ograniczy jego stres. Dzięki temu unikniemy kłopotów i nieporozumień. Zwierzę może z nami zostać! Nie trzeba wyrzucać kota i psa, tracić przyjaciela. Nie stresujmy Młodych Mam nieprawdziwymi teoriami! Razem przygotujmy się na nowe, wspólne, bezpieczne życie w powiększonym gronie 🙂

Co zatem zrobić, by mój kot zaakceptował Małe Dziecko? Jak przygotować psa na nadejście Maluszka?

Po pierwsze warto uświadomić sobie, czym są Ciąża i nasze Dziecko dla naszego zwierzęcia. Czas powiększania rodziny jest bowiem wyjątkowy nie tylko dla Młodych Rodziców.

Ciąża kobiety z punktu widzenia zwierzęcia to następujące zmiany:

 • moja Pani się zmienia fizycznie (zapach, wygląd)
 • moja Pani robi dziwne rzeczy w domu (przemeblowania, zmiana rytmu dnia)
 • moja Pani inaczej pachnie (zmiany hormonalne, inne kosmetyki)
 • moja Pani ma dla mnie mniej czasu
 • moi Ludzie mają dla mnie mniej czasu
 • moi Ludzie prowadzą inny tryb życia, rytm dnia się zmienia

Dom przyszłych Rodziców z punktu widzenia zwierzaka może wyglądać tak:

 • moje terytorium się zmienia, mój dom jest inny niż zazwyczaj, niektóre meble zmieniają miejsce, zmienia się układ przestrzeni, którą tak starannie oznaczałem i zapamiętywałem
 • na moim terytorium pojawiają się nowe, nieznane przedmioty, inne – znikają
 • moje terytorium inaczej pachnie

Dziecko z punktu widzenia zwierzęcia to:

 • nowy osobnik na moim terytorium
 • nowy osobnik niosiący ze sobą nowe zapachy
 • nowy osobnik, który dziwnie hałasuje (wysokie częstotliwości)
 • nowy, który zabiera uwagę moich ludzi
 • nowy osobnik poruszający się w sposób nieznany, nieprzewidywalny
 • nowy osobnik, używający dziwnych sprzętów (nowe dźwięki, zapachy, gabaryty, ruch zabawek)

W tych trzech zakresach właśnie można i należy przygotować zwierzę do nadchodzących zmianPracując od min. połowy ciąży będziecie mogli najlepiej przygotować swojego pupila do nowości. Indywidualne podejście jest  skuteczne zwłaszcza wtedy, gdy zwierzę wykazuje już wcześniej objawy niepokoju, jest introwertyczne, zamknięte w sobie, pobudliwe, źle znosi stres, boi się nowych dźwięków, często choruje.

Nie lekceważmy stanu zdrowia i kondycji psychicznej naszych kotów i psów. Zmiana jaką jest ciąża i pojawienie się Maluszka może spotęgować zachowania stresowe. Pomóżmy naszym ukochanym zawczasu. Profilaktyka jest bowiem lepsza niż leczenie także w takim przypadku.

dzieciakizwierzaki-czarnykot


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s